Seborea ve vlasech: co byste o ní a její léčbě měli vědět

Seborea ve vlasech neboli seboroická dermatitida je poměrně běžně se vyskytující onemocnění. Ačkoliv nejde o nemoc nijak závažnou, svými symptomy může pro pacienty představovat společenský problém.

V tomto příspěvku se blíže podíváme na její typické projevy, důvody jejího vzniku a také možnosti účinné léčby, které v současnosti existují.

Seborea ve vlasech - základní charakteristika onemocnění

Pod pojmem seborea se skrývá chronické zánětlivé onemocnění kůže. To se projevuje zejména v těch oblastech těla s hustým výskytem mazových žláz – tedy skalp, obočí, oblast za ušima, podpaží, trup a třísla.
  • Není infekční – nepřenáší se z člověka na člověka.
  • Vyskytnout se může v jakémkoli věku.
  • Náchylnější k tomuto onemocnění jsou muži (v souvislosti s vyšší hladinou hormonu testosteronu).
  • V jejím vzniku hraje roli také přemnožení kvasinek z rodu Malassezia.
  • Je jednou z příčin tvorby lupů.

Jak poznat seboroickou dermatitidu

Jedním z prvním projevů onemocnění je změna barvy postižené pokožky. Ta může být narůžovělá až lososová. Pokud se její stav zhorší, začnou se na ní tvořit žlutohnědé mastné šupinky či krusty různé tloušťky.

S postupujícím časem ložisko může být rovněž velmi svědivé. Kromě toho nemocný může pozorovat nadměrné vypadávání vlasů nebo jejich rychlejší maštění.

Lupy nebo seborea?

Možná jste si všimli, že uvedené symptomy se na první pohled zas tolik neliší od běžných lup ve vlasech. Ve skutečnosti jsou tyto projevy společné i dalším kožním onemocnění, např. lupénce, atopickému ekzémů či alergii a nemusí tak vždy být snadné povahu onemocnění určit.

Přesnou odpověď lze získat po trichologickém vyšetření, kdy odborník provede analýzu vašich vlasů a vlasové pokožky, sestaví přesnou diagnózu, zaměří se na příčiny problémů a navrhne možnosti jejich řešení.

Komplexní trichologické vyšetření můžete podstoupit i na naší prémiové vlasové klinice v Praze. Zjistěte, co stojí za vašemi problémy s vlasy a řešte je společně s renomovanými profesionály.

Co v případě seboroická dermatitidy ve vlasech nedělat

Nepříjemné svědění může svádět k nepřetržitému škrábání pokožky. Snažte se ho vyvarovat, ať zabráníte rozšíření infekce. Šupinky kůže nijak neolupujte. Mohli byste tím způsobit krvácení ložiska a prodloužit dobu hojení.

Jaké jsou příčiny seborey

Přestože se jedná o nemoc poměrně rozšířenou, mechanismus jejího vzniku je pro dermatology stále zahalen tajemstvím. Známe však některé indicie a dokážeme tak indikovat skupinu rizikových pacientů, u kterých je propuknutí onemocnění pravděpodobnější. Jde zejména o souhru následující podmínek:

Jakým způsobem toto kožní onemocnění ve vlasech probíhá?

Podívejme se na to, co se stane, pokud dojde ke spojení rizikových faktorů. Vzpomeňme na zmíněnou kvasinka rodu Malassezia. Tento mikroorganismus se na povrchu naší pokožky vyskytuje běžně. Živí se jejím mazem a produkuje olejové kyseliny. Při jeho přemnožení však dochází k narušení rovnováhy, na což pokožka hlavy reaguje zánětem a rychlejší tvorbou nových buněk v nejvrchnější vrstvě dermis. Výsledkem je velké množství zšupinatělé odumřelé kůže.

Seboroická dermatitida podle věku - liší se seborea u dospělých od té u dětí?

Projevy a průběh onemocnění jsou totožné – na hlavě (především v oblasti temene), popřípadě po těle se začnou objevovat jasně ohraničená narůžovělá ložiska, která v dalším stádiu provází žlutohnědé šupiny. Jisté nuance bychom však mohli spatřit ve způsobu léčby.

1. Léčba seboroické dermatitidy u malých dětí

Kůže kojenců a batolat je extrémně citlivá, protože její ochranná vrstva není ještě zcela vyvinutá. Přípravky, které k mytí postižené pokožky zvolíte, by proto měly být opravdu šetrné a stejně tak vy byste měli postupovat opravdu velmi opatrně.

2. Seborea ve vlasech a léčba u dospělých

Pro zastavení zánětu, zmírnění či úplně vymizení nepříjemných příznaků, jako je šupinatění kůže a svědění, je nutné nejprve zvážit závažnost onemocnění.

V případě těžšího průběhu vám ošetřující lékař předepíše speciální léčivé přípravky pro lokální použití, jenž obsahují kortikoidy. Ty sice mají špatnou pověst, pro dlouhodobé užívání nejsou vhodné a mnoho pacientů se jich obává, pokud ale dodržíte zásady jejich správného používání, není se čeho bát. Jejich nespornou výhodou je, že dokáží zánětlivé procesy zastavit rychle a pomohou pokožce rychleji zregenerovat.

Šampony proti seboree

Lehčí formy tohoto onemocnění lze úspěšně léčit s pomocí volně prodejných šamponů, gelů a krémů, které obsahují antimykotika a látky tlumící záněty.

Léčba seborey na jiných místech než ve vlasech

Pokud vás výskyt seboroické dermatitidy trápí i na jiných místech těla, můžete k jejich ošetření rovněž použít zmíněné šampony. Alternativou jsou speciální mycí pěny a gely s obsahem dehtu, popřípadě síry. I ty jsou volně prodejné v běžných sítích lékáren.

Seborea ve vlasech a přírodní léčba

Pacientům s lehčím průběhem mohou pomoci přírodní rašelinové zábaly. I ti s těžší formou nemoci pak mohou vyzkoušet léčbu podpořit následujícími tipy a „babskými radami“.

Chcete řešit problémy s plešatostí či řídnoucí kšticí? Zajímají vás podmínky, průběh i cena transplantace vlasů? Ceník služeb dostupných na naší klinice naleznete na našich stránkách. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat a domluvit si konzultaci.

Monitorujte stav seboroické dermatitidy. Zkušenosti vám v léčbě pomohou.

Léčba seborey je dlouhá a je nutné ji opakovat. Zřejmě si sami projdete obdobím s minimálními či dokonce žádnými příznaky a obdobím, které budou na ošetřování šupin náročnější. Zkuste proto sami na sobě vypozorovat, která jídla, vlasové přípravky, popřípadě vaše návyky stav nemoci zlepší, a naopak zhorší.

Může seboroická dermatitida za vaše padání vlasů?

Jedním z průvodních příznaků tohoto onemocnění opravdu je nadměrné padání vlasů. To však může být způsobeno celou řadou jiných příčin. Proto doporučujeme navštívit specializovanou vlasovou kliniku, podstoupit trichologické vyšetření a na základě jeho výsledků zvolit další postup.

V některých případech je jediným řešením problémů transplantace vlasů. Zkušenosti klientů, ceník i informace o průběhu zákroku naleznete na našich stránkách. Podrobnosti pak s vámi rádi probereme na konzultaci.

Související příspěvky