Jak na suchou pokožku hlavy? Jaké jsou nejčastější příčiny a jaká se nabízejí řešení?

Pokrývka hlavy, tedy vlasy, jsou společným zájmem obou pohlaví při jejich snaze o dokonalý vzhled. Jakkoli se ideál mužské a ženské krásy v mnoha ohledech liší, na potřebě krásných hustých vlasů panuje nezpochybnitelná shoda.

A jak už to bývá, ideály velmi často zůstávají nenaplněny. Kolik lidí se denně před zrcadlem trápí kvůli nedokonalosti svých vlasů! Může být na vině suchá pokožka hlavy?

Suchá pokožka hlavy - co to vlastně je

Jednoduše řečeno: suchá pokožka hlavy je pokožka nedostatečně hydratovaná. Protože je pokryta vlasy, není její stav oku tak dobře patrný, ale vypadá ne příliš vzhledně: zarudlá, strupovitá a drolící se, podobně jako bývají třeba paty nebo lokty, když se o ně dost nepečuje.

Hlavním problémem suché pokožky vlasů však není to, jak vyhlíží, ale to, že nepříjemně svědí. Existuje něco, co na suchou pokožku opravdu funguje?

Jak se zbavit svědění hlavy, které způsobuje suchá pokožka

Obecně platí, že při jakýchkoliv problémech s vlasy a vlasovou pokožkou je třeba se nejprve zaměřit na správný výběr vlasové kosmetiky, optimalizovat péči o vlasy a zkontrolovat si příjem mikroživin v přijímané potravě.
Na zdravím a krásou sálajícím vzhledu se pochopitelně projeví vyvážený příjem všech mikroživin, tzn. vitamínů a minerálů. Proto existuje bezpočet vitamínových a minerálních doplňků k vnitřnímu užití. A samozřejmě i vyživujících přípravků určených přímo k aplikaci na inkriminovaná místa; např. bezoplachová péče.
Pokud pociťujete problém, je na místě vyzkoušet veškerou vlasovou kosmetiku, která je určena na zmírnění suchosti pokožky a problémů s ní spojených. Kromě šamponů a kondicionérů věnujte speciální pozornost olejům do vlasů. Ty vlastně suplují hydratační krémy. Vlasy po jejich použití nejsou mastné v negativním slova smyslu, ale krásně se lesknou a voní.
Není nutné se domáckým tradičním pokusům o zkvalitnění pokožky hlavy vyhýbat. Ať už zangažujete bylinky, jako jsou například heřmánek, kopřivy, nebo olejové, žloutkové, popř. octové zábaly, může se stát, že něco z toho zabere. Jen bychom chtěli odradit od zábalů ze slepičího trusu. Jeho vedlejšího efektu v podobě intenzivního zápachu se totiž nezbavíte ani několikerým mytím.

Jak už to ovšem bývá, neštěstí nechodí samo a problematická pokožka hlavy jde ruku v ruce s řídnutím vlasů a jejich fatálním vypadáváním. Pokud je váš problém s pokožkou hlavy složitější než nějaké občasné zasvědění, naše vlasová klinika v Praze vám nabízí kompletní trichologické vyšetření a hlubší odhalení příčin vašeho stavu. Buď se nám podaří pokožku vlasů zaléčit a růst vlasů stimulovat, nebo vám nabídneme transplantaci vlasů.

Co způsobuje suchou pokožku hlavy

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že lidé mají kvalitu svých vlasů danou geneticky. Existují zkrátka jedinci s výraznou dispozicí k suché pokožce hlavy, lámavostí, třepivostí a vypadávání vlasů. Těm může špatné zacházení a ignorance zdravých zásad okamžitě uškodit. O co se konkrétně jedná?
Každý se lépe cítí s vlasy čerstvě umytými, protože jsou hezčí a voňavější. Jenže každá mince má dvě strany a paradoxně mytí vodou vlasy i pokožku ještě více vysušuje.
Jednou z možných příčin suché pokožky hlavy může být deficit vitaminu A a zinku a také nedostatek dnes tak často skloňovaných Omega 3 mastných kyselin. Proto věnujte zvýšenou pozornost tomu, co jíte.
Obecně může nežádoucí suchost zhoršovat vlasová kosmetika s obsahem alkoholu; individuálně může komukoliv cokoliv nesednout. Nejedná se přímo o alergickou reakci, ale pokud máte dojem, že po užívání nějakého přípravku se vás diskomfort zvětšuje, přestaňte ho používat.
Citlivější vlasy nemají rády bezprostřední změny teplot. Zapomeňte na příliš horkou vodu, , fénování a kulmování. Podobně se nedoporučuje vycházet z přetopených místností na studený venkovní vzduch bez pokrývky hlavy. Na druhou stranu dlouhé nošení čepic může vést k zapaření pokožky, což také není dobré.
O stáří se dá říci mnoho pozitivních věcí, netýkají se ovšem fyzické schránky. Ta se obvykle působením času stále více rozpadá. Konkrétní přelomový rok jako ukazatel stáří je individuální, ale nevyhnutelný.

Dobrá zpráva je, že dnes díky moderní medicíně se stárnutí vlasové pokožky daří stavět do cesty překážky. Objednete se k nám na vyšetření, my zjistíme příčiny vašich potíží a pokud bude potřeba přikročit k transplantaci vlasů, ceník je pro vás připraven k nahlédnutí.

Jak se suchá pokožka projevuje

Základním příznakem je pocit svědění. Ten vede k častému škrábání hlavy, přičemž za nehty zůstávají malé bílé šupinky někdy mylně považované za lupy, ve skutečnosti se takto slupuje vrstva suché pokožky.

Při česání nebo kartáčování je možné vidět opravdu velké množství takových “lupů” a bohužel neustálé vrtání se v hlavě způsobuje vznik strupů a zvyšuje spad vlasů a jejich kvalitu. Zanedbatelný není ani pocit nervozity způsobený permanentním diskomfortem v oblasti hlavy.

Neriskujte, že se nelichotivá situace zvrhne v něco horšího. Využijte svědectví našich klientů, kteří už mají například s transplantací vlasů zkušenosti. Kontaktujte nás, pokusíme se zachránit vlasy, které ještě máte, popř. vám pořídíme nové.

Související příspěvky