Odstranění pocení laserem

Odstranění pocení v dnešní době dokáže efektivně a trvale odstranit ošetření  laserem. Nadměrné pocení totiž obtěžuje velkou řadu pacientů a komplikuje jim tak nejen soukromý, ale i pracovní život. Potit se je přirozený stav organismu nutný pro regulaci tělesné teploty. Pokud však přesahuje normální mez a činnost potních žláz je zvýšená, jde o velice nepříjemný jev, který lze v individuální závislosti vyřešit jednou provždy laserovým ošetřením.

Nejčastěji jsou nadměrným pocením zasaženy dlaně, plosky nohou, podpaží, třísla, vlasová kštice apod. Příčiny nadměrného pocení neboli hyperhidrózy jsou různé – genetické dispozice, hormonální změny, problémy se štítnou žlázou, nadváha, cukrovka, špatná životospráva, deprese, fyzická zátěž.

Efektivní laser

Obtěžující nadměrné pocení v podpaží – axilární hyperhidróza má za následek nejen snížené sebevědomí, ale i neustálou sebekontrolu, nespokojenost a je velkou překážkou kvalitního života. Elegantním, velmi účinným a bezpečným řešením je odborné odstranění pocení laserem – selektivním tepelným působením laserových paprsků jsou vylučovací (potní) žlázy zničeny a dochází k trvalé redukci pocení. Alternativou laserové ošetření může být odstranění pocení také mikrojehličkovou radiofrekvencí SECRET, která má podobné účinky jako laserové ošetření. Další alternativou (především v oblasti rukou, nohou) je ošetření pocení botulotoxinem.

Bližší informace k zákroku

Odstranění pocení laserem lze aplikovat pouze v podpaží, ale to natrvalo. Jde o miniinvazivní ambulantní zákrok s lokální anestezií. Princip ošetření za pomoci selektivní laserové energie spočívá v destrukci potních žláz v určené oblasti a zamezení tak pocení. Po zákroku se pacient po několika dnech navrací do běžného pracovního i osobního života. Obavy z přemístění nebo zvýšení pocení na jiných místech těla po zákroku nehrozí, protože se činnost zbylých potních žláz rovnoměrně rozloží po povrchu celého těla.

Pro přibližně hodinový zákrok, který lze absolvovat kdykoli během dne, se využívá špičkový německý diodový laser o vlnové délce 980 nm s obrovskou vstřebávací schopností v tukových buňkách. Výsledný efekt po odstranění nadměrného pocení laserem se dostavuje během 2 dnů až týdne, s trvalým účinkem (v závislosti na individualitě pacienta). Doporučován je pro ženy i muže od 18 let věku.

Výhody zákroku

Na rozdíl od odstranění pocení botulotoxinem, které se musí po několika měsících opakovat, má odstranění laserem velkou výhodu v trvanlivosti zákroku.

 • Miniinvazivní ambulantní šetrná metoda
 • Bez anestezie – bezbolestné ošetření v místním znecitlivění
 • Účinná a elegantní metoda s trvalým výsledkem
 • Minimální rekonvalescence
 • Regulace potních žláz v podpaží, aniž by byla omezena termoregulace na jiných místech těla
 • Lze provádět v kterémkoli ročním období

Průběh ošetření

Při ošetření probíhající v lokální anestezii se nejprve ošetřovaná oblast, konkrétně podpaží, vpichem napustí tumescenčním roztokem s obsahem anestetické látky a po přibližně 30 minutovém účinku se následně do ošetřovaného místa miniaturními řezy vsune laserové vlákno. Tepelným působením laserového paprsku dojde k zahřátí tukových buněk pod kůží, tím následnému zhuštění vazivových potních žlázek a jejich zredukování. Zkapalněný tuk včetně zbytkového roztoku pomocí kanyly se poté odsaje. Ošetřená plocha je následně vydezinfikována, přelepena gázou, kterou je potřeba ponechat min. 24 hodin. Po ošetření pacient odchází do domácího léčení.

Před zákrokem

Zda je pro Vás odstranění pocení laserem vhodné, posoudí a rozhodne vždy ošetřující lékař.

Kontraindikace:

 • Těhotenství, kojení
 • Zánětlivé onemocnění, kožní infekce, léčba antibiotiky
 • Nádorová onemocnění
 • Porucha srážlivosti krve
 • Diabetes
 • Poruchy štítné žlázy
 • Nemoci srdce

Důležité je vždy upozornit lékaře na zdravotní potíže i léky, které užíváte, a vyvarovat se tak zbytečným následným zdravotním problémům.

Po zákroku

Odstranění pocení laserem má pozitivní efekt pro sníženou až naprostou omezující schopnost aktivace potních žláz u více jak 93 % pacientů. Krátkodobá rekonvalescence je potřebná cca 2–3 dny, poté je možný návrat do všedního i pracovního režimu. Ve výjimečných případech, kdy jsou některé potní žlázy ještě aktivní (což umožňuje jódový test, který zabarví činné potní žlázy fialovým odstínem), se po několika měsících zákrok v dané oblasti zopakuje.

Po zákroku se mohou na kůži v místě ošetření objevit otoky, modřinky, zarudnutí, které během zhruba několika dnů vymizí. Zákrok je snášen bez potíží, někteří citlivější pacienti však mohou pociťovat pálení, proto doporučujeme ošetřované místo chladit. Po absolvování odstranění pocení laserem je žádoucí vyhnout se aspoň 7 dnů návštěvě sauny, solária, bazénu, absence fyzické zátěže a sportování se doporučuje min. týden.

V případě potřeby se nosí asi 7 dnů kompresivní prádlo, které lze při osobní hygieně svlékat.

Pocení je lidské a svým správným způsobem je zdravé. Pokud Vám však nadměrné pocení znepříjemňuje dennodenní život a Vy se za svůj handicap stydíte, neotálejte a jednoduše se ho zbavte s pomocí moderního laseru, a navíc téměř vždy natrvalo!

Odebírejte novinky


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.