Jak často si mýt vlasy, abychom jim skutečně pomáhali?

Jak často si mýt vlasy? Existuje na tak zdánlivě jednoduchou otázku jednoznačná odpověď? Ne. Vše záleží nejen na typu vašich vlasů, ale i životním stylu. Při stanovení frekvence tak musíte zvážit třeba ai to, zda sportujete, žijete ve městě, v jakém prostředí pracujete či kolik stylingových produktů denně používáte. V tomto příspěvku vám poradíme, jak vlasovou péči vhodně nastavit. 

Stojí za zhoršení kvality vašich vlasů jejich příliš časté mytí?
Pomůžeme vám to zjistit s pomocí trichologické analýzy!  

Jak často mýt vlasy, abychom je nepoškozovali

Vlasy si umýváme, abychom z nich odstranili prach a nečistoty, pot i mastnotu produkovanou mazovými žlázami. U posledně zmíněného důvodu se ale na chvilku zastavme. 

Mazy jsou ve skutečnosti výživné přírodní oleje nezbytné k tomu, aby vaše vlasy byly zdravé a vypadaly dobře. Jde však o to, abyste na nich ponechali jeho správné množství. Pokud si však vlasy umýváte příliš často, nebo při tom používáte nevhodné agresivní šampony, potřebné oleje budou chybět nejen vaším kadeřím, ale i vlasové pokožce. Výsledek? 

  • Lámavé vlasy 
  • Jejich nedostatečná výživa a hydratace vedoucí k vypadávání 
  • Suchá a svědivá pokožka hlavy
  • Vznik lupů, krvavých stroupků a nebezpečí infekce

Co se stane, když si vlasy přestanete mýt úplně?

Ano, nadměrné mytí vlasů škodí. Ale přestat si je mýt trvale? Ani to není řešení.

  • Dlouhodobé nemytí vlasů vede k hromadění bakterií a vzniku nepříjemného zápachu. 
  • Dojít může též k ucpání vlasových folikulů vedoucích ke kožnímu hnisavému onemocnění. 
  • Nahromaděný maz nebo vlasové přípravky vytvářejí bariéru přes vrchní vrstvu pokožky, čím mohou způsobit zarůstání vlasů do kůže.  
  • Ve vzácných případech může nadměrný maz ztvrdnout nad vlasovými folikuly a způsobit jejich ucpání a zánět. V důsledku toho mohou vlasy vypadávat rychleji, než jsou schopny dorůst.

Mytí vlasů každý den? Ano, ale..

Ne pro každého je tak vysoká frekvence vhodná. Odborníci a profesionální kadeřníci se shodují na tom, že každodenní mytí vlasů je vyhovující jen pro ty, co denně sportují. Ti, co mají vlasy se sklonem k maštění si je rovněž budou muset mýt častěji, ale pokud možno ne každý den. 

A jaké je doporučená frekvence mytí vlasů podle dalších jejich typů?

  • Normální až pevné

Ty dokáží hromadění oleje „maskovat“ o něco déle, proto je stačí umýt je jednou za 3-4 dny

  • Kudrnaté a vlnité 

Tento vlasů má tendence k vysoušení. Doporučujeme proto mýt je jednou za 4-6 dnů a to šampony určenými speciálně pro vlnité nebo kudrnaté vlasy pro zvýraznění a definici vln. 

  • Suché a poškozené vlasy

S relativně nízkou frekvencí, a to maximálně dvakrát týdně, se doporučuje omývat i suché a poškozené vlasy. Dostat je znovu do formy vám pomohou výživné vlasové masky a oleje, které by se měly stát pevnou součástí vaší vlasové péče. 

  • Pevné až hrubé vlasy 

Hrubé a strukturované vlasy potřebují hodně mazu, aby byly zdravé a vypadaly dobře. Je tedy vhodné je umývat jen jednou týdně. 

  • Dětské vlasy

I v tomto případě je nutné zohlednit jejich typ a skutečnost, jak moc jsou děti aktivní (sportují, potí se). Obecně se však doporučuje mýt je 1-2 krát týdně.

Má nevhodně nastavené mytí vlasů vliv na plešatění u mužů?

Plešatění může ovlivnit mnoho faktorů. Od přirozeného poklesu hladiny testosteronu, přes nezdravý životní styl, až po genetické predispozice. Zvláštní kapitolou je pak ztráta vlasů v důsledku nemoci, zejména alopecie nebo během léčby rakoviny. V takovém případě je možné uvažovat rovněž o transplantaci obočí a vousů, nikoli jen vlasů. 

Příliš časté mytí a používání nekvalitních prostředků může rozhodně ke zhoršení kvality vlasů a jejich vypadávání přispět. Za důvod plešatosti bychom to ale přímo neoznačili.

Trápí vás ustupují kouty, lysinky na temeni hlavy nebo celkově řídnoucí kštice? Zvažte možnost nastřelení vlasů. Cenu,
průběh a přípravu na zákrok s vámi proberou naši specialisté na nezávazné konzultaci. 

Související příspěvky