Prsa po kojení: Jejich změny, optimální péče a možnosti zlepšení jejich stavu a estetického vzhledu

Tvar i velikost poprsí se u žen mění po celý život. Nejvíce dostanou prsa „zabrat“ v době těhotenství a kojení. Na vzhled prsou po kojení mají nejprve vliv hormony a poté zatížení vlivem produkce mléka.

K dalším změnám dochází po kojení. Po tomto náročném období se celá řada žen dostává do psychické nepohody právě vinou pokleslého nebo prázdného dekoltu.

Netrapte se tím, že vaše prsa nejsou po těhotenství tak krásná jako dřív. Váš problém má řešení. 

Vzhled prsou po kojení a péče o ně: Jak budou vypadat má prsa po kojení?

Každé tělo je jiné, a proto na stejné podněty reaguje naprosto odlišně. Některým ženám mateřství změní postavu a tím pádem i poprsí k jejich větší spokojenosti. Většinou je tomu ale opačně a žena se nedokáže vinou nepříznivých změn naplno radovat ze svého mateřství.

Jak se prsa mění během těhotenství, kojení a odstavení

Prsa se začínají měnit už v počátečním stádiu těhotenství. Někdy je možné právě podle některých znaků rozpoznat těhotenství velice brzy. Prsa jsou citlivá a v některých případech dokonce bolestivá.

Pomalu začínají zvětšovat svůj objem, tkáň se více prokrvuje a bradavky vstupují. V průběhu těhotenství se každý prs zvětší přibližně o 300 gramů.

Hormonální vlivy a fyziologické změny

Těhotenské hormony způsobí v ženském těle doslova revoluci. Mění se nejen nálada, ale také tělesný vzhled. Nejvíce se změny projeví právě v oblasti prsou. Jsou těžší a na dotyk citlivá. V některých případech ženy hovořily o mírném bodání v bradavkách.

Je to vše způsobeno tím, že se ženské tělo od samého počátku těhotenství připravuje na tak náročný úkol, jakým je kojení. Mléčné žlázy se zvětšují a chystají se na produkci mléka.

Zvětšení prsou a další estetické změny

Prsa rostou především ve dvou obdobích. V prvním trimestru, kdy na ně působí vzrůstající hladina estrogenu a progesteronu. V dalších měsících není přírůstek většinou tak markantní a k dalšímu zvětšení dojde až těsně před porodem, kdy už mléčné žlázy pracují na plné obrátky.

Normalizace po ukončení kojení

Po odstavení se mléčné žlázy zmenšují a opět se dostávají do normálu. Společně s tímto efektem se zmenšuje také poprsí. Tato fáze může trvat i několik měsíců, než se vše ustálí.

Péče o prsa v období kojení

Ovlivnit vzhled svého poprsí může žena už v době kojení. Prsy, které produkují mléko, jsou těžké a potřebují vhodnou oporu, aby na ně nepůsobila takovou měrou gravitační síla.

Kůže je poddajná a nošením nevhodné podprsenky bude každým dnem více povolovat. Nežádoucí výsledek se pozná právě až po ukončení kojení.

Mnoho maminek také kojí velmi krátkou dobu, protože se domnívá, že jim dlouhé kojení zničí prsa. Není tomu tak. Zkrácení doby kojení vám prsa nezachrání, a navíc můžete uškodit svému miminku. Delší období kojení a velmi pozvolné odstavování má na prsa velice příznivý vliv.

Péče o prsa po kojení

Jednou z důležitých zásad je také vhodný výběr podprsenky po ukončení kojení. V mnoha případech se stává, že podprsenky z období před těhotenstvím prostě už nesedí. Je to naprosto přirozené. Vaše prsa prostě prošla určitými změnami a je třeba tomu přizpůsobit i šatník.

Nejdůležitější je při výběru správně zvolený obvod. Ten totiž nese většinu váhy prsou a nikoliv ramínka, jak se mnohdy lidé mylně domnívají. Jestliže by váha spočívala především na ramínkách, pak může být následkem bolest v ramenou.

Správná hygiena a péče o citlivou pokožku

Základem péče o poprsí je pochopitelně voda. A to nejen jako prostředek při běžné hygieně. Jestliže má žena ráda plavání a koupání, pak by měla svou zálibu naplno využívat.

Voda nadnáší prsa a pohyby rukou při plavání zpevňují pokožku i prsní svaly. Využít můžete například hodiny plavání, které jsou určené přímo pro maminky s dětmi. Plavání je totiž prospěšné i pro vašeho potomka.

Používání hydratačních krémů a olejů

Žena by měla o svá prsa pečovat po celý život. V době těhotenství, kojení a následném ukončení kojení je třeba této péči věnovat zvýšenou pozornost. Hydratační krémy a oleje je třeba „nasadit“ už od počátku těhotenství. Pokožka prsou nebude náchylná na vznik strií.

Na bradavky pozitivně a preventivně působí například bepanthen nebo framykoin. Pokud při kojení dojde ke zranění bradavek, je nutné je ochránit speciálními kloboučky na kojení.

Masáže na zpevnění prsou

Pokožka prsou musí být pro udržení krásného vzhledu dokonale prokrvená. K tomu vám pomohou vodní masáže. Stačí, pokud budete střídat proud teplé a studené vody. Masáže prsou musejí být ale příjemné. Příliš teplá nebo studená voda by měla spíše opačný účinek.

Možnosti zlepšení vzhledu prsou po kojení

Nežli se rozhodnete pro modelaci prsou po porodu, můžete vyzkoušet některé domácí metody na zpevnění prsou.

Zpevnění prsou cvičením a posilováním svalů

Říká se, že prsa nelze „vysportovat“, protože jsou tvořena svaly jen částečně. To je pravda. Ale také pouze částečně. Poprsí lze zpevnit nejen správným držením těla, ale také vhodnými cviky na zpevnění prsou

Cvik “modlení”

Spojte ruce dlaněmi k sobě, jako při modlitbě a tlačte je proti sobě plnou silou. Pak povolte. Tento cvik opakujte alespoň 15x. Cítíte, jak se vám napíná pokožka a prsa se pozvedají?

Činky

Lehněte si na záda a do rukou vezměte činky o hmotnosti 1 – 1,5 kg. Pokrčte kolena a ruce položte na zem tak, aby svíraly s tělem pravý úhel. Obloukem zvedejte činky nad hruď a vydržte alespoň dvě vteřiny. Pak pomalu spouštějte ruce zpět. Pokud nechcete investovat do činek, pak vám dobře poslouží například PET lahve od minerálky. Naplněná láhev o objemu 1,5 litru má hmotnost 1,5 kg. A navíc se díky tvaru dobře drží v rukou.

Speciální krémy a produkty pro zlepšení elasticity pokožky

Pokud si zakoupíte jakýkoliv kvalitní krém na zpevnění pokožky, jistě bude obsahovat kolagen. Ten je zodpovědný za elasticitu kůže. Ideální je, pokud si vyberete krém s kolagenem a přírodními složkami. Produkty s chemickými příměsemi raději vraťte zpět do regálu.

Výhody zvětšení prsou po těhotenství

Mateřství většinou změní celou postavu, která se stává ženštější a plnější. Pokud ženě po těhotenství zůstala prázdná nebo žádná prsa, pak se její postava může zdát nevyvážená. Zvětšení prsou vytvoří dokonalou siluetu a postavu opticky zeštíhlí.

Kdy je vhodná doba pro augmentaci prsou

Zvětšení prsou se nedoporučuje u příliš mladých žen, které plánují těhotenství. Není tím ale řečeno, že je to v jejich případě vyloučené. Pokud ale hovoříme o ideální době pro augmentaci po kojení, pak je vhodné rozhodnout se za rok po jeho ukončení. Prsní žlázy se anatomicky i hormonálně zklidní a už nedochází k velkým změnám.

Plastická chirurgie jako volba pro změnu velikosti nebo tvaru prsou

Plastické operace jsou v současné době na tak vysoké úrovni, že je možné s jejich pomocí vyřešit prakticky každý estetický problém týkající se poprsí. Pokud není žena spokojena z jakéhokoliv důvodu se svým poprsím, pak může být plastická chirurgie velkým pomocníkem.

Operativní zákrok volí většinou ženy pro zlepšení svého vzhledu po výrazném zhubnutí, po nemoci, úrazu a také po těhotenství. Nezbytný je dobrý zdravotní stav, pevné rozhodnutí a psychická vyrovnanost. Pokud splňujete tyto tři podmínky, pak můžete začít hledat kvalitního plastického chirurga.

Specialisté v Premier clinic na modelace prsou v Praze vám na základě vašich požadavků doporučí vhodné řešení a vše s vámi prodiskutují. Dozvíte se, jaký způsob úpravy poprsí je vhodný právě pro vás a jaké od něho můžete očekávat výsledky. Vše diskrétně a s nejvyšší dávkou empatie.

Vzhled prsou s implantáty a jak je upravit po kojení

Není možné předem říci, jak budou po kojení vypadat augmentovaná prsa. Je zapotřebí počítat s tím, že k jejich poklesu a změnám dojde. Záleží tedy na každém individuálním případu, jak se tyto změny budou řešit.

Někdy pomůže jen modelace či redukční mammaplastika, ale v některých situacích je žádoucí přistoupit k výměně implantátu za větší, aby nebyla prsa povislá a získala zpět svůj objem nebo zvolit anatomické implantáty pro přirozenější vzhled 

Péče o prsa unavená kojením je náročná a nedostatečné výsledky mohou být pro ženu frustrující. Nečekejte na to, až se vaše snaha promění v beznaděj a objednejte se k nám.

Změny a problémy, se kterými se můžete u prsou po kojení setkat

Povislá prsa a ztráta pevnosti

Především u opakovaných obdobích těhotenství a kojení se prsa změní natolik, že není možné je vrátit do uspokojivého stavu cvičením nebo masážemi. Ztráta pevnosti je bez chirurgického zásahu trvalá a neměnná. Další problém, který snadno vyřešíme, může být gigantomastie.

Záněty a bolestivosti prsou

Se zánětem prsu se setká mnoho maminek hned několik týdnů po porodu. Příčinou je hromadění mléka a také větší náchylnost k přenosu infekce. Problém je třeba řešit hned v jeho zárodku, kdy většinou postačí mléko odsát, prs nahřát, rozmasírovat a opět mléko odsát. Jestliže dojde ke vzniku zatvrdliny v prsu po ukončení kojení, je zapotřebí poradit se se svým lékařem, který doporučí vhodnou léčbu.

Psychologické a emocionální aspekty související se změnou velikosti a tvaru prsou

Psychická pohoda je pro spokojený život zásadní. Pokud není žena spokojena se svým poprsím, pak může vinou tohoto „nedostatku“ upadnout do depresivních stavů. Žena se cítí méněcenná a její sebevědomí je na bodu mrazu. V tomto případě mohou být umělá prsa tou nejlepší volbou.

Podpora a rady pro ženy s nejistotami ohledně vzhledu prsou

Jestliže uvažujete o zmenšení, zvětšení nebo modelaci prsou, či třeba o zákroku zmenšení prsních dvorců, pak by to mělo být pouze vaše rozhodnutí, a nikoliv vašeho okolí. Je to vaše tělo a rozhodovat o něm máte právo pouze vy. Prvním krokem by tedy měl být výběr skutečného profesionála v oboru plastické chirurgie, který se vám bude věnovat a probere s vámi vše, co se úpravy poprsí týká.

Nejste spokojena se svým poprsím po těhotenství, ale stále neznáte odpovědi na všechny otázky ohledně plastické úpravy? Neváhejte a zeptejte se nás.

Konzultace s odborníkem

Před rozhodnutím, do kterých rukou se svěřit, můžete oslovit více klinik. Volit pak můžete podle přístupu k vašemu problému. Skutečný specialista s vámi probere všechny možné varianty řešení vašeho problému a navrhne to, které je pro vás a vaše budoucí pevná prsa tím nejlepším.

Poté vás v rámci konzultace provede celým plánem léčby i možnými riziky. Dozvíte se také, jaká bude přibližná cena za zmenšení prsou, zvětšení nebo jiné úpravy.

Diskuse o plastických operacích prsou po kojení

V současné době je velkým pomocníkem v mnoha situacích internet. Můžete tu najít prakticky veškeré odpovědi na své otázky. Platí to pochopitelně také v oblasti plastické chirurgie.

Můžete se například zapojit do některé diskuse a získat tak přehled nejen o konkrétních klinikách, ale především o konkrétních odbornících na úpravy prsou.

Závěrem shrnutí informací o změnách prsou po kojení

O své tělo se musíme starat po celý život. V období těhotenství a kojení je především péče o prsa náročná a vyžaduje velké nasazení. Přesto se budoucí maminka v mnoha případech změnám nevyhne a nedokáže je zastavit.

Otázkou tedy je, zda je nutné se s tímto stavem smířit a jak dalece je pro vás vzhled poprsí zásadní. Jestliže vidíte svůj prázdný dekolt jako problém, pak ho vyřešte. Odměnou za vaše rozhodnutí bude návrat ztraceného sebevědomí a vaše životní spokojenost. 

Není třeba žít s pocitem, že vaše poprsí už prostě nikdy nebude takové jako dřív. Naše klinika vrátí vašemu dekoltu ztracenou krásu a vaší tváři spokojený úsměv.

Související příspěvky